خدمات ماشينكاری فرزسی ان سی  CNC

CNC |فرز سی ان سی

فرز سی ان سی |cnc معمولا بدین گونه عمل میکند که قطعه کار روی میزثابت میماند ،ابزار  در ابزار گیر دستگاه و محور چرخش پیدا میکند.

واحد ماشينكاری شركت بامیک پارس  با داشتن ماشين آلات به روز سه و چهار محور cnc و ابزارآلات دقيق ماشينكاري آماده ارايه خدمات فرزكاری تا ابعاد دو متر و وزن سه تن را دارا ميباشد

همه اجسام و قطعات مورد استفاده بشر با روشهایی تولید شده اند که از تراشیدن یا براده برداری از یک جسم اولیه وسیله مورد نظر به وجود آمده است یکی از این روش های براده برداری که به صورت حرکت دورانی انجام میشود توسط ماشین فرزکاری انجام میشود

ماشین فرزکاری|Milling ابزاری است برای ایجاد شکل‌های پیچیده بر روی  قطعه‌های فلزی یا دیگر مواد جامد از جمله پلاستیک . طرز کار این دستگاه بدین طریق است که .ابزار برش چرخیده و از قطعه بار برمی‌دارد و قطعه خود بر روی میزی قرار گرفته که می‌توان آن را حرکت داد.

فرز های سی ان سی سه محور حرکتی دارند.در واقع تنها تفاوت دستگاه تراش با دستگاه فرز در یک محور عمودی اضافه میباشد.به وسیله فرز سی ان سی میتوان عملیات گونیا کردن ،صفحه کردن،ساعت کردن، شیارتراشی، رزوه تراشی،پله تراشی، تقسیم بندی و … انجام داد.

 محور ها در فرز سی ان سی

در دستگاه های فرز سی ان سی معمولا سه محور x و yوz وجود دارد. بر خلاف تصور عموم محورz بدون حرکت جانبی باقی میماند و در واقع محور های

تعریف دستگاه فرز سی ان سی cnc :

ماشین ابزار cnc به دستگاهی گفته میشود که حرکت ابزار بر روی قطعه کار را توسط برنامه ای کنترل می نماید.

بر خلاف دریل که نوک ابزار در راستای محور خود به قطعه وارد میشود در ابزار برشی فرز به طور معمول ، با زاویه ی 90 درجه به محور خود ، بر روی قطعه کار حرکت می کند و موجب خروج سفاله از قطعه کار می شود.

چگونگی شکل گیری و CNC تاریخچه

ایده کلی ، پیشرفت در زمینه ساخت ماشین ابزاری بود که در صنایع نظامی و تولید هلیکوپتر استفاده گردد. در آن زمان یک شرکت آمریکایی به نام parsons در تعامل با شرکت IBM شروع به مکانیزه کردن این تفکر کرد. او در این فکر بود که چطور می توان حرکت دستگاه را به وسیله ی یک کامپیتور کنترل کرد. این حرکت نقطه شروع در ساخت ماشین های CNC بود. در سال 1952 Richard Kegg در همکاری با MIT یک فرز cnc  را توسعه داد و آن Cincinnati Milacron Hydrotel بود.

 آقای John T. Parsons ، پدر کنترل عددی شناخته می شود. مدال ملی تکنولوژی را از پرزیدنت ریگان در سال 1985 دریافت کرد. او تحت نظارت نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا ، طراحی و ساخت اولین فرز کنترل عددی را مدیریت کرد.

شیار های ساخته شده ( Flutes ) بر روی ابزار فرز سبب خروج سفاله میگردد و عملیات برشی ادامه می یابد. فرم دهی به قطعه و جدا ساختن تراشه ها از بلوک قطعات بر مبنای دستور العمل های مختلف ماشین کاری از جمله سرعت چرخش ابزار ، میزان پیشروی ، جنس قطعه تعداد شیار های ابزار و بسیاری دیگر تحلیل می شود.

سرعت حرکت ابزار در راستای قطعه را پیشروی می نامند.

به طور کلی دو نوع  عملیات فرز کاری داریم :

عملیات فرز کاری Face cutting  : این عملیات مختص ماشینکاری سطوح صاف و یا ماشینکاری سوراخ های با سطح مقطع تخت ( flat-bottom cavities) میباشد.

فرز کاری به روش Peripheral milling

: عملیات ماشینکاری در این نوع به این شکل است که دندانه ها با محور چرخشی برش موازی هستند

انواع مختلفی از ابزار های برشی در عملیات فرزکاری استفاده می شوند.  مانند end mill ها . این نوع ابزارها می توانند مانند دریل وارد قطعه کار شوند و همچنین سطح تماس برشی بیشتری برای عملیات های فرز کاری مانند peripheral milling  داشته باشند.

سطوح برشی ابزار های فرز به صورت کلی از جنس بسیار سخت و مقاوم در برابر گرما ساخته شده اند. بنابراین براحتی از بین نمی روند. ابزار های ارزان قیمت از جنس استیل و ابزار های با قیمت گران ار از جنس کارباید ( cemented carbide ) هستند.

ابزار های برشی به واسطه شکل خود در فرایند های مختلف تراشه را از روی قطعه کار جدا می کنند مانند ابزار های ball nose  و یا  hoboing cutter.

میزان پیشروی ، قطر و سرعت چرخش ابزار و همچنین عمق فرز کاری بر روی صافی سطح تاثیر گذار میباشند. هر میزان سرعت بیشتر و حجم براده برداری کمتر انجام گردد میتوان به صافی سطح ( finish roughness ) بهتری دست یافت

انواع مختلف فرز cnc

 فرز های cnc  به انواع مختلف شناخته می گردند و هر کدام برای منظور خاصی به کار می رود. فرز سنتر عمودی و یا همان ماشین سنتر عمودی ، فرز cnc  سری bed type  ، فرز سنتر افقی و یا ماشین سنتر افقی ، فرز سنتر دروازه ای و یا ماشین سنتر دروازه ای

1-      فرز های cnc  سری VMC که به تشریح  vertical machining center شناخته می شوند از نوع ماشین های فرز سی ان سی هستند که بدنه ای به حالت C انگلیسی و یا در اصطلاح  C frame  هستند . در این نوع ماشین ها ستون دستگاه به صورت چداگانه بر روی بنده پیچ میشود که این ترکیب به دو نوع T type و A type  تقسیم میگردد. در موارد A type صلبیت در زمان ماشینکاری بیشتر خواهد و به این واسطه میتوان از وزن ستون کاست ، بنابراین در هزینه های ریخته گری صرفه جویی کرد. محور عمودی در این کلاس ماشین سنتر های عمودی موازی با ستون محور Z و دو محور دیگر نسبت به موقعیت اپراتور حرکت طولی X و عرضی Y نامیده می شود.

2-      فرز های cnc  از نوع bed type  ماشین هایی هستند که به دلیل ساختار بدنه از ماشین های سنتر عمودی متمایز میباشند یعنی سطح مقطع دستگاه ، محلی که saddle  بر روی آن بسته می شود دارای عرض کمتری است و بنابراین نوع ریخته گری متفاوتی با فرز های سنتر عمودی دارند . مزیت این نوع فرز ها قیمت های پایین تر میباشد که حتما در عملیات های ماشینکاری سبک ، با وزن کم و ابعاد کوچک به نحوی که وزن اصلی قطعه در مرکز ثقل دستگاه قرار گیرد. اما ایراد بزرگ این ماشین ها لرزش های و عدم رسیدن به دقت در ماشینکاری های سنگین میباشد. در قطعات دیگر تفاوت محسوسی مشاهده نمی گردد.

3-      فرز های نتر افقی و سا ماشین افقی که به اختصار به HMC یعنی horizontal machining center نیز شناخته میشوند.  محور اسپیندل که محور Z نیز نامیده میشود در این نوع سنتر ها به صورت افقی و موازی با سطح زمین میباشد و محور های دیگر عمود بر محور Z شکل میگیرند یعنی محور Y به صورت عمود بر سطح زمین و محور X عمود بر محور Z و موازی با سطح زمین میباشد مانند شکل زیر :

4-      فرز سنتر دروازه ای و یا double column machining center از نوع ماشین های سنتر میباشند که از حالت C frame  خارج و به صورت دروازه ای میباشد یعنی حرکت محور Z بر روی دو ستون انجام میگردد. این نوع ماشین های سنتر به دلیل درخواست ابعاد ماشینکاری بیشتر بکار میروند. این نوع ماشین ها نیز دارای انواع مختلفی است که در مقاله ای مجزا به آن می پردازیم .

دستگاه های فرز cnc به هر شکل و نوعی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. صنایع کشاورزی ، حمل و نقل ، نفت و گاز و بسیاری دیگر به گونه ای که امروزه بدون بهره گیری از CNC نمیتوان به نیاز های عادی خود دستی یابیم.

انواع ماشین فرز cnc.

ماشین‌های فرز بسته به این که محور اصلی تیغه  آن افقی یا عمودی باشد به نام‌های ماشین فرز افقی یا عمودی نامیده می‌شود. در ماشین فرز افقی حرکت دورانی ممکن است از یک ترانسمیشن یا از یک موتور و جعبه دنده بگیرد که برای کارهای سری و تک‌سازی بکار می‌رود. ماشین فرز عمودی نیز در مواردی که فرم دادن، کف تراشی یا تک‌سازی به وسیلهٔ فرز افقی امکان‌پذیر نیست استفاده می‌شوند و سر فرزگیر نیز قابلیت چرخش ۴۵ درجه در دو جهت را دارد. میز این ماشین‌ها نیز دارای سه حرکت طولی و عرضی و عمودی است که با دست یا خوکار عمل می‌شود. ماشین فرز همه‌کاره نیز نوع دیگری از این ماشین هاست که با سوارکردن دستگاه‌های اضافی می‌توان آن را به جای ماشین فرز عمودی استفاده کرد. میز این ماشین می‌تواند ۴۵ درجه به چپ و راست حرکت کند. برای کارهای پیچیده از قبیل پیچ تراشی، جای خار تراشی، دنده تراشی نیز از ماشین فرز ویژه استفاده می‌شود.

ساختار و اجزای ماشین های فرز cnc

در تمامی دستگاه های فرز، یک محور (اسپیندل) برای چرخاندن ابزار وجود دارد که بر مبنای راستای آن، ماشین های فرز  در سه گروه کلی طبقه بندی می شوند. به دستگاه هایی با محور دوران افقی، ماشین فرز افقی و به دستگاه هایی با محور دوران عمودی ماشین فرز عمودی گفته می شود. به دستگاه هایی که محور قابلیت دوران و قرارگیری در هر دو وضعیت عمودی و افقی را داشته باشد، ماشین فرز اونیورسال (Universal) گفته می شود.

خدمات  فرزکاری cnc  در شرکت بامیک پارس شامل:

1- ارائه مشاوره در زمينه ی طراحی و ساخت قطعات صنعتی

2- طراحی، مهندسی معكوس و ساخت انواع قطعات صنعتی

مزایا ماشین‌های فرز CNC

1- امکان ایجاد طرح‌های پیچیده

2- امکان کنترل دستگاه توسط افراد کم تجربه

3- ایجاد ایمنی بالا برای کاربر

4- امکان ویرایش طراح داده شده قبل از اجرا توسط کنترلر

5- امکان ماشین‌کاری دائم و ۲۴ ساعته

6- امکان ماشین‌کاری با دقت بسیار بالا

7- امکان ماشین‌کاری با سرعت بسیار بالا

8- امکان شبیه‌ سازی عملیات ماشین‌کاری قبل از اجرا توسط کنترلر